خانه » سیاست داخلی ایران » برنامه ششم قطعاً شکست خواهد خورد/ چرا به بند اول برنامه پنجم کشور بی‌اعتنایی کردید؟

برنامه ششم قطعاً شکست خواهد خورد/ چرا به بند اول برنامه پنجم کشور بی‌اعتنایی کردید؟

گروه سیاسی – انتخابات: با بررسی کلیات گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه برنامه ششم توسعه در صحن علنی مجلس، کلیات این لایحه به تصویب رسید.

 

به گزارش انتخابات، در پی تصویب کلیات لایحه برنامه ششم کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین علی کشوری دبیر راهبردی الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت خطاب به رئیس مجلس شوری اسلامی نامه‌ای انتقادی نوشت و در آن نسبت به عدم توجه مهم ترین بند قانون برنامه پنجم کشور مبنی بر عدم توجه به تدوین الگوی توسعه اسلامی- ایرانی در برنامه ششم هشدار داد. 

 

متن کامل این نامه به شرح ذیل است:

 

جناب آقای دکتر علی لا یجانی

 

ریاست مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم

 

همزمان با بررسی برنامه خطرناک ششم – که در بسیاری از مواد متأثر از مفاهیم کهنه و ناکارآمد توسعه غربی است- سه نکته را به محضرتان یاد آور می شوم؛ گمان بنده این است که توجه به این نکات به تدریج نظام برنامه ریزی کشور را از بن بست توسعه غربی خارج می کند و به طلسم ناکارآمدی برنامه های توسعه در ایران پایان می دهد و البته با  پذیرش روال معیوب فعلی در حوزه برنامه ریزی شک نکنید که برنامه ششم هم مانند برنامه های ده گانه گذشته به سرنوشت عدم اجرا مبتلا خواهد شد.

 

نکته اول آنکه: انتظار می رفت جنابعالی با توجه به شکست قطعی برنامه های توسعه در هفتاد سال گذشته زمینه توجه نمایندگان مجلس به علت شکست برنامه های توسعه را فراهم نمایید و اجازه ندهید معادلات و روال های قبلی برنامه ریزی مبنای تدوین برنامه ششم قرار گیرد؛ ولی در کمال تعجب با اعمال مدیریتی غیر علمی و مبتنی بر مصلحت‌های جعلی زمینه تصویب کلیات برنامه‌ای از پیش شکست خورده را در جلسه تلخ روزشنبه (28/9/1395) فرآهم آوردید. به راستی با چه استدلالی این همه اختلاف و اشکال در باره برنامه  ششم را نادیده گرفتید؟! وچرا بدون توجه به آسیب شناسی برنامه های گذشته به تدوین و تصویب برنامه ششم اقدام کردید؟ 

 

آقای لاریجانی

 

مصلحت قطعی کشور ایجاب می کند که در کوتاه مدت به فکر طراحی فرآیندی جدید برای تصویب برنامه های پیشرفت کشور باشیم؛ که مهمترین ویژگی آن ایجاد ضمانت برای تحقق اسناد بالا دستی در نظام برنامه ریزی باشد؛ سوگمندانه متذکر می شوم که برنامه ششم کشور-که کلیات آن با مدیریت شما تصویب شد- بخش قابل توجهی از اسناد بالادستی مانند سیاست های ۸۰ گانه برنامه ششم، سیاست های۲۴ گانه اقتصاد مقاومتی و سیاست های ۱۶ گانه خانواده را نادیده گرفته است! به عنوان مثال در این برنامه برای ارتقاء درآمد و نقش طبقات کم‌درآمد و متوسط (مفاد بند اول سیاست های اقتصاد مقاومتی) و  دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش‌بنیان در منطقه (مفاد بند دوم اقتصاد مقاومتی) و توسعه‌ محتوا در فضای مجازی بر اساس نقشه‌ی مهندسی فرهنگی کشور تا حداقل پنج برابر وضعیت کنونی و بومی‌سازی شبکه‌های اجتماعی (مفاد ماده 33سیاست‌های کلی برنامه ششم ) و اجرای نقشه‌ی مهندسی فرهنگی کشور و تهیه‌ پیوست فرهنگی برای طرح‌های مهم (مفاد ماده 70 سیاست‌های کلی برنامه ششم ) و حضور مؤثر نهادهای فرهنگی دولتی و مردمی در فضای مجازی به‌منظور توسعه و ترویج فرهنگ، مفاهیم و هویت اسلامی – ایرانی و مقابله با تهدیدات (مفاد ماده 72سیاست‌های کلی برنامه ششم ) و تحول و ارتقاء علوم انسانی به‌ویژه تعمیق شناخت معارف دینی و مبانی انقلاب اسلامی (مفاد ماده ۲-۷۷سیاست‌های کلی برنامه ششم ) و محور قرار گرفتن خانواده در قوانین و مقررات، برنامه‌ها، سیاست‌های اجرایی و تمام نظامات آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به‌ویژه نظام مسکن و شهرسازی (مفاد ماده 2سیاست‌های کلی خانواده) پیشنهاد مشخصی وجود ندارد!

 

نکته دوم آنکه: در میان مدت باید نقشه تغییر بنیادین در نظام برنامه ریزی کشور را  آماده کنیم و البته در تحقق این رسالت مهم مجلس شورای اسلامی در کنار سایر نهاد های دیگر- مانند مرکز الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت- مسئولیت‌های سنگینی به عهده دارد؛ که مهم‌ترین آنها الحاق پیوست های بخشی الگوی پیشرفت اسلامی به برنامه های پیشرفت کشور است. پیوست‌های بخشی الگوی پیشرفت اسلامی شامل چندین حکم برنامه‌ای زمینه‌ساز بر اساس یک نظریه بخشی الگوی اسلامی پیشرفت است؛ که الحاق آن به برنامه‌های پیشرفت کشور همزمان به زمینه سازی  گفتمانی و اجرائی برای تحول بنیادین در نظام برنامه‌ریزی کشور کمک می‌کند. شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی پنج نمونه از این پیوست‌ها  را ذیل پنج نظریه بخشی ۱- الگوی بهبود مستمر فضای حاکم بر نهادهای متکفل تربیت ۲- نظریه پیش‌گیری بنیادین اسلامی از جرم ۳- نظریه بانک سئوالات جهت‌ساز  ۴- نظریه بنگاه‌های وقف‌محور و 5- مدیریت شهری محله‌محور تدوین نموده است.

 

شایان ذکر است بدون توجه به پیوست‌های بخشی الگوی پیشرفت اسلامی عملاً راه دیگری برای ایجاد تغییر در نظام برنامه ریزی غلط و ناکارآمد فعلی متصور نیست؛ مگر آنکه راه حل دیگری پیشنهاد کنید؛ که صد البته پیشنهاد نمی کنید!

 

نکته سوم آنکه: پیشنهاد می کنم با تدبیری انقلابی زمینه آشنایی بیشتر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با مسئله حیاتی الگوی پیشرفت اسلامی را فراهم آورید. بدون آشنائی نمایندگان با معادلات کاربردی الگوی پیشرفت اسلامی بسیاری از قوانین کشور بر اساس معادلات کهنه و نا کارآمد توسعه غربی تنظیم خواهند شد و نتیجه چنین روندی هم عدم اجرای تعداد قابل توجهی از قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی -مانند قانون برنامه‌های توسعه- و گسترش فاصله طبقاتی و تضعیف مستمر نهاد خانواده و ایجاد آسیب های اجتماعی است. بر اساس مفاهیم الگوی پیشرفت اسلامی علی‌الخصوص هدایت بنیانی اداره جامعه، افق‌های جدیدی در حوزه قانون‌گذاری پیش روی ملت ایران قرار می‌گیرد و زمینه گسترش نظام‌سازی اجتماعی اسلامی در بخش تقنین آماده‌تر از گذشته می‌شود. البته توجه به این پیشنهاد تابعی از فهم رویکرد تمدنی انقلابی اسلامی است؛ که زمینه‌های آن در شخصیت عملگرای جنابعالی بسیار کمرنگ است. اساساً مشکل فعلی انقلاب اسلامی وجود مدیران پراگماتیسمی چون جنابعالی است؛ که درکی حداقلی و غیر روشن  از رویکرد تمدنی انقلاب اسلامی دارند و به دلیل این عارضه هم نمی‌توانند مقدمات اجرائی را در راستای تحقق تام موضوعات مهمی مانند الگوی پیشرفت اسلامی مدیریت کنند. ان شاءالله نسل جدید مدیران جمهوری اسلامی مسئولیت را به عهده خواهند گرفت و با سرعت بیشتری به سمت عصر نورانی ظهور حضرت ولی عصر ارواحنا لآماله الفداء حرکت خواهیم کرد. 

 

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

 

در پایان برای حضرتعالی اولین و مهمترین بند از قانون برنامه پنجم کشور را بازخوانی می‌نمایم و قضاوت درباره میزان پایبندی جنابتان به قوانین مهم کشور را به خودتان واگذار می‌کنم: دولت موظف است با همکاری سایر قوا «الگوی توسعه اسلامی ـ ایرانی» که مستلزم رشد و بالندگی انسان‌ها بر مدار حق و عدالت و دستیابی به جامعه‌ای متکی بر ارزش‌های اسلامی و انقلابی و تحقق شاخص‌های عدالت اجتماعی و اقتصادی باشد را تا پایان سال سوم برنامه تدوین و جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد. این الگو پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی مبنای تهیه برنامه ششم و برنامه‌های بعدی قرار می‌گیرد.

 

تهران- علی کشوری- دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی

چهارشنبه اول دی ماه ۱۳۹۵ مصادف با ۲۱ربیع الاول ۱۴۳۸

برچسب ها : ,

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است