خانه » سیاست داخلی ایران » وزیر ارشاد هم استدلال آیت الله علم الهدی را پذیرفت، اما رسانه های نزدیک به شهردار تهران هنوز قانع نشدند!/ امام جمعه مشهد: بحث ما موسیقی حلال نیست، بحث حواشی کنسرت ها و حرمت شکنی در آنهاست/ سخنگوی ارشاد: حفظ حرمت حرم امام رضا (ع)برای همه لازم است

وزیر ارشاد هم استدلال آیت الله علم الهدی را پذیرفت، اما رسانه های نزدیک به شهردار تهران هنوز قانع نشدند!/ امام جمعه مشهد: بحث ما موسیقی حلال نیست، بحث حواشی کنسرت ها و حرمت شکنی در آنهاست/ سخنگوی ارشاد: حفظ حرمت حرم امام رضا (ع)برای همه لازم است

گروه سیاسی-انتخابات: هفته گذشته بود که آیت الله علم الهدی پس از اعلام نظر صریح درباره مخالفت با برگزاری کنسرت در حریم زیارتی امام هشتم، علت مخالفت خود با برگزاری کنسرت در مشهد را صراحتا بیان کرده و دلیل آن را نه موسیقی موجود در آن که حواشی‌ای دانسته بود که در این کنسرت ها به وجود می آید. همین استدلال در کنار لزوم حفظ حرم شهر مشهد به عنوان شهری زیارتی و نه گردشگری، کافی بود که وزیر ارشاد دولت یازدهم نیز که به اتخاذ تصمیمات ساختارشکنانه در حوزه فرهنگ مشهور بوده و بارها انتقاد مراجع دینی و حوزه های علمیه را هم برانگیخته است، مجاب شود و از برگزاری کنسرت در شهر مقدس مشهد صرف نظر کند. با این وجود و همزمان با انتقاد رببس جمهور از تصمیم وزیر ارشاد، برخی رسانه های نزدیک به شهردار تهران نیز تلاش کردند تا در خط خبری مشترک سخنان امام جمعه مشهد را به نحوی منعکس کنند که در برداشت نخست آن سخنان مخالفت مطلق با موسیقی و در گام دوم مخالفت با نظر مقام معظم رهبری به مخاطب القا شود تا به این طریق تکمیل کننده پازلی باشند که حتی وزیرفرهنگ دولت یازدهم هم زیر بار تکمیل آن نرفته بود.

 

به گزارش انتخابات پس از کش و قوس های فراوان و بعد از انتقاد آیت الله علم الهدی در خطبه های نمازجمعه مشهد  مبنی بر اصرار برای  ادامه و  اجرای کنسرت ها در این  شهر مقدس، نهایتا علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد دولت یازدهم اعلام کرده بود که «ما به نظر ایشان احترام گذاشته و از ادامه اجرای کنسرت ها صرف نظر کردیم» و نوش آبادی سخن‌گوی وزارت ارشاد نیز امروز اعلام کرد که «برخی ملاحظات و حساسیت‌ها و نگاه‌هایی به لحاظ دینی داریم که مطرح شده است. بارگاه مطهر امام رضا در مشهد است و حفظ این جایگاه برای همه لازم است».

 

با این وجود ظاهرا عقب نشینی وزیر ارشاد در برابر استدلال نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی به مذاق برخی از رسانه های نزدیک به شهردار تهران خوش نیامده و امروز تلاش کردند که در خطی مشترک توپخانه‌های خود را به سمت آیت الله علم الهدی را نشانه گرفته و تلاش کنند که مبنای این سخنان را مورد نقد و بررسی قرار دهند. اگرچه این رسانه ها تلاش کردند تا موضع آیت الله علم الهدی را از منظر های مختلف بررسی کنند و زوایای مخفی اندیشه فقهی ایشان را آشکار کنند با این وجود به نظر می رسد نویسنده‌ی این مطالب به خود زحمت خواندن سخنان امام جمعه مشهد را به خود نداده اند و بر اساس دید خود وارد نقد شده اند.

 

این در حالی است که آیت الله علم الهدی در دیدار سردار اشتری بیان کرده بود که «بحث ما، موضوع موسیقی و کنسرت نیست بلکه بحث حواشی به وجود آمده در کنسرت است» با این وجود این رسانه ها پیش فرض خود بر این گذاشتند که ایشان با موسیقی مخالف بوده و با این پیش فرض به نقد و مخالفت ایشان با برگزاری کنسرت در مشهد پرداختند.

 

در همین راستا یکی از رسانه های نزدیک به شهردار تهران در مطلبی با تیتر «در نقد سخنان آقای علم الهدی درباب موسیقی؛ سختگیری در جایی که اسلام سخت نگرفته باعث دین گریزی جوانان است» در بخش نخست مطلب خود و بعد از آوردن مقدمه ای در راستای این که اصل گوش دادن و نواختن موسیقی حرام نیست، نتیجه گیری کرده است که این سخنان آقای علم الهدی مصداقی از تحریم حلال است و مخالفت با موسیقی باعث از هم گسیخته شدن شیرازه دین می شود! این رسانه در این باره می نویسد:

 

 

«لذا جلوگیری از فعل حلال در شهر مقدس مشهد اگر با اذعان به حلیت آن انجام شود مصداق تحریم حلال است. این امر موجب از هم گسیخته شدن شیرازه دین وبی در و دروازه شدن آن می‌شود. لذا شدیداً و اکیداً در روایات و آیات مورد نهی قرار گرفته است. اگر ایشان حرام می‌دانند حق ندارند فتوای امام راحل و رهبری انقلاب را که محل رجوع است در قوانین جاری مملکتی کنار بگذارند و به نظر خود عمل کنند».

 

این در حالی است که امام جمعه مشهد پیش از این صراحتا بیان کرده بود که مساله متنازع فیه موسیقی نبوده بلکه حواشی ای است که در کنار این اجتماعات روی میدهد اعلام کرده بودند. ایشان در این باره گفته بود:

 

« مسئله کنسرت یک موضوع است و بحث مجوزی که صادر می‌شود موضوع دیگر، موسیقی به ما ارتباط ندارد چون در آن تخصص نداریم اما حرف ما، حواشی امنیتی آن است. روضه‌خوانی سیدالشهدا هم اگر حاشیه امنیتی و انتظامی داشته باشد، باید با آن برخورد کرد، نمی‌توان گفت چون روضه سیدالشهدا است به آن کار نداشته باشیم».

 

 نویسنده این یادداشت در ادامه مقاله خود آیت الله علم الهدی را متهم به وحدت شکنی و نهی مردم از حلال خدا می کند و  می نویسد:

 

«ارائه الگوی سخت گیرانه از اسلام موجب نفرت و دین گریزی جوان و پیر این مرز و بوم از دین می‌شود.آیا مفاسد مترتب بر جلوگیری از اجرای زنده موسیقی را مورد مداقه قرار داده‌ایم در زمانی که کشور ما بیش از هر زمان با توجه به تهدید و تحریم اجانب به وحدت ملی نیازمند است بیان و اعمال مسائلی که مردم را به نظام بدبین و آنان را دسته دسته و در مقابل یکدیگر قرار می‌دهد، به صلاح دین و نظام است؟!!! چقدر تفاوت است بین عملکرد شما که به واسطه صلاحدید شخصی مردم را از انجام حلال خدا نهی می‌کنید و به عواقب آن برای وحدت نمی‌اندیشید و رفتار امیرمومنان علی(ع) چنان که در کتب روایی معتبر منقول است».

 

اما رسانه دیگری که به صورت رسمی منسوب به حزب شهردار تهران به شمار می رود نیز در گزارشی به قلم یکی از نویسندگان سابق نشریه یالثارات در یادداشتی با تیتر«نگاهی دوباره به مواضع رهبر انقلاب در حوزه موسیقی» موضع نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی را مغایر با امام رهبری دانست و نوشت:

 

 

«هرچقدر  پیش میرویم به نظر می رسد مواضع اتخاذ شده در مخالفت با کنسرت موسیقی از یک بحث اجتماعی و فرهنگی فراتر رفته و رنگ و روی یک بحث شخصی فقهی پیدا کرده است. این میزان اصرار بر ضدیت با کنسرت ها نمی تواند تنها ناشی از یک دغدغه فرهنگی باشد. البته نظر شخصی و فقهی امام جمعه محترم مشهد حتما قابل احترام است اما بدون تردید این موضع نظام و رهبری و امام نیست».

 

 

اگرچه نویسنده معتقد است که موضع آیت الله علم الهدی برخلاف دیدگاه امام رهبری است که ایشان به صراحت اشاره کرده اند که علت اصلی با برگزاری کنسرت در مشهد نه خود موسیقی بلکه حواشی است که در کنار آن روی میدهد. اتفاقاتی که بلاشک با اسلام مخالف بوده است. با این وجود بررسی نظر فقهی مقام معظم رهبری در این باره می تواند راهگشای همگان باشد.

 

 در همین راستا در کتاب رساله آموزشی جلد دوم که مطابق با فتاوای حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای توسط دفتر حفظ و نشر آثار ایشان اخیرا منتشر شده، آمده است:

 

 ترویج موسیقی
هر چیزی ­که پدیدۀ موسیقی را در جامعه رایج، و آن را عادی‌سازی کند، ترویج محسوب می­‌شود. با توجه به اینکه در زمان ما موسیقی لهوی بر غیر لهوی غلبه دارد، باید جلوی ترویج آن را گرفت؛ زیرا وقتی این امر در جامعه رواج پیدا کرد، حرام نیز در جامعه گسترش می‌­یابد.
 

 

آیا تعلیم و تعلّم موسیقی، از مصادیق ترویج موسیقی است؟

 

تعلیم و تعلّم موسیقی، ترویج موسیقی نیست. امّا اگر تعلیم و تعلّم شایع و رایج شد، مثلاً در شهرهای مختلف، در هر خیابان شهر، آموزشگاه­‌های موسیقی دایر باشد و تبلیغات فراوان برای جذب جوانان شود، این حالت مسلّماً ترویج است و هر چیزی­ که موجب ترویج موسیقی شود، محلّ اشکال است.

 

بنابراین مسئولان کشور در این زمینه مسئولیت سنگینی ندارند و حتی کسانی هم که احساس می­‌کنند با آموزشگاه­‌های مختلف، ترویج به وجود می‌آید، آنها هم مسئول­‌اند.

 

شایان ذکر است که دفتر استفتائات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای این رساله‌ی آموزشی را تأیید و عمل به آن را مجزی اعلام کرده است.

 

در مجموع به نظر می رسد در شرایطی که وزیر ارشاد دولت یازدهم هم نسبت به استدلال نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی را قانع شده، مخالفت بعدی این رسانه ها می تواند دلیل و هدف دیگری داشته باشد که باید بیشتر آنرا سیاسی تحلیل کرد. اگر با نگاه خوش بینانه به وارد شدن این رسانه ها به جمع مخالفان سخنان آیت الله علم الهدی نگاه کنیم شاید بتوان گفت که ریشه این یادداشت ها در عدم اطلاع دقیق از علت مخالفت امام جمعه مشهد با برگزاری کنسرت در این شهر بوده است. با این وجود به نظر می رسد مطالعه بخش دیگری از سخنان آیت الله علم الهدی برای نویسندگان این مطالب خالی از لطف نباشد.

 

آیت الله علم الهدی در بخشی از دیدار با سردار اشتری با تأکید بر اینکه ما می‌خواهیم از منکرات شرعی جلوگیری شود، خاطرنشان کرده بود: «قصد آزار کسی را نداریم اما متأسفانه قصه جبهه لائیک در کشور یک غذای چرب و گرمی است که همه می‌خواهند آن را امتحان کنند؛ برخی دولتمردان تلاش کردند تا با جمع‌ کردن آنان پشت سرخود، حاشیه قدرت ایجاد کنند».

همچنین نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی یادآور شد: «امروز نیز برخی فکر می‌کنند می‌توانند با استفاده از جریان لائیک، حاشیه قدرتی برای خود به وجود بیاورند در حالی‌ که این جریان پیرو شکم و شهوت است، به‌محض اینکه این خواست آنان در خطر بیفتد، در مقابل آنان نیز می‌ایستند».

برچسب ها : ,

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است