خانه » سیاست داخلی ایران » احمد شیرزاد: با صراحت می گویم بهتر است سخن نگوید!/ روزنامه آرمان: آقای عارف! مگر قرار بود که از اصلاح طلبان حمایت نکنید؟

احمد شیرزاد: با صراحت می گویم بهتر است سخن نگوید!/ روزنامه آرمان: آقای عارف! مگر قرار بود که از اصلاح طلبان حمایت نکنید؟

گروه سیاسی-انتخابات: «فراكسيون اميد در انتخابات رياست‌جمهوري ٩٦ از كانديداي اصلاح‌طلبان حمايت خواهد كرد» همین جمله عارف کافی بود تا دوباره او را در برابر توپخانه رسانه‌های اصلاحطلب حامی دولت قرار دهد تا بازهم با با رویکردی جدید از عارف گلایه کنند.

 

به گزارش انتخابات عارف این روزها به عنوان پاشنه آشیلی برای جریان اصلاحات تبدیل شده است. کناره‌گیری او از انتخابات ریاست جمهوری92 به نفع حسن روحانی عاملی بود که چهره ای جدید از معاون اول دولت اصلاحات به نمایش بگذارد.  این کار باعث شد که او از مرد آرام اصلاحات، مبدل به سخنگوی این جریان شود.. شخصیتی که تا دیروز به عنوان ابزاری برای بزرگان اصلاحات نقش آفرینی می کرد و برای پیشبرد تصمیمات و منافع جبهه اصلاحات حاضر بود از منافع شخصی‌اش صرف‌نظر کند، حالا این روزها قصد دارد نقش جدی تری در تصمیم گیری‌های اصلاح‌طلبان بازی کند.

 

اما اصلاح طبلان حامی دولت نگاه دیگری به عارف دارند و او را به عنوان یکی از چالش های اصلی پیش رو می نگرند. برای آنها عارف باید همان عارفِ مطیعی باشد که هربار نیاز بود به طور صوری به میدان بیاید و تنور را گرم کند و انصراف دهد. اگر بزرگان اصلاحات و دولت صلاح دیدند سرلیست شود تا سبد رای مشترک دولت و اصلاح‌طلبان را پر کند؛ و اگر همانها  صلاح دیدند از کاندیداتوری همان مجلس انصراف دهد. با این وجود کنش گری های این روزهای عارف هشداری بود به بزرگان اصلاحات که در پیاده سازی تصمیمات خود با مشکل جدیدی رو به رو خواهند شد.

 

شیرزاد: با صراحت می گویم بهتر است سخن نگوید!

درهمین راستا بعد از آن که شکوری راد عارف را متهم کرده بود که در سال ۹۲ که عارف رفتار تعاملی نداشته و حتی حاضر نشده است بعد از انتخابات با روحانی صحبت کند احمد شیرزاد نیز در یادداشتی برخی از اظهار نظرها را عاملی برای ایجاد شکاف در میان اصلاحات معرفی کرده و توصیه نموده است که بهتر است این روزها سخن نگویند تا اختلافات درونی اصلاحات آشکار نشود. اگرچه او در این نامه به صراحت اشاره‌ای به عارف نکرده است با این وجود به نظر می رسد که عارف یکی از اصلی ترین مخاطبان این یادداشت است. شیرزاد در یادداشت خود که در روزنامه اعتماد منتشر شده بود می نویسد:

 

« مسير روشن است اما اينكه برخي رسانه‌هاي خبري اصولگرايان به اختلافاتي اشاره كرده و روي گفته‌هاي نه چندان مهم بعضي چهره‌ها دست بگذارند تا شكافي ايجاد كنند، نياز به مراقبت بيشتري دارد. بايد مراقب اين رفتارها بود. صريح بگويم آن دسته از دوستاني كه صحبت‌هاي‌شان مورد سوءاستفاده قرار مي‌گيرد بهتر است كه سخن نگويند تا برخي روزنامه‌نگاران و خبرنگاران وابسته به جريان تندروها جمله‌هايي را از آن گفته‌ها دربياورند كه بوي تضاد و دوگانگي بدهد».

 

با این وجود بعد از این توصیه احمد شیرزاد بود که روز گذشته عارف تاكيد كرد كه فراكسيون اميد در انتخابات رياست‌جمهوري سال ٩٦ از كانديداي اصلاح‌طلبان حمايت خواهد كرد. عارف در اين باره به یکی از خبرگزاری ها گفته بود: «اصلاح‌طلبان هنوز وارد شدني به مصاديق انتخابات رياست‌جمهوري نداشتند. اما آنچه براي ما اهميت دارد روندي است كه از سال ٩٢ شروع شده و معتقديم كه اين روند معقول و منطقي بايد همچنان ادامه يابد». رييس فراكسيون اميد تاكيد كرد كه «چون عضو اين فراكسيون هستند علي‌الاصول از كانديداي اصلاح‌طلبان در اين انتخابات حمايت مي‌كنند».

 

روزنامه آرمان: آقای عارف؛ مگر قرار بود که از اصلاحطلبان حمایت نکنید!

اگرچه به نظر می رسید موضع جدید عارف  با حمایت اصلاح‌طلبان مواجه شود اما واکنشی که روزنامه آرمان به آن داشت  حاکی از این است که عارف همچنان به عنوان متهم اصلی وحدت شکنی در میان اصلاح‌طلبان شناخته می شود و نسبت به تمامی اظهارات او با نگاه احتیاط و بدبینی نگاه می شود.در همین راستا روزنامه آرمان در مطلبی این شیوه حمایتی را نیز اشتباه دانست و در مطلبی با روتیتر «عارف از بدیهیات گفت» نوشت:

 

«مگر فراكسيون اميد جدا از اصلاح‌طلبان است كه اكنون عارف خبر مي‌دهد اين فراكسيون از كانديداي اصلاحات حمايت مي‌كند؟ مگر بزرگاني جز بزرگان اصلاحات بودند كه در راستاي انسجام ليست انتخاباتي اميد براي مجلس دست ياري به اصلاح‌طلبان دادند كه امروز حمايت از كانديداي اصلاح‌طلبان به عنوان يك امتياز از سوي فراكسيون اميد براي آنها ترسيم مي‌شود؟ يكي از مزيت‌های جريان اصلاحات نسبت به رقيب اصولگراي آنها در مشخص بودن كانديدايشان در سال ۹۶ است و همگان واقف هستند با ثبت نام حسن روحاني براي حضور در دوازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري حجت بر اعضاي اردوگاه اصلاح‌طلبي تمام و مكلف به حمايت از روحاني هستند. بنابراين اذعان به اين مطلب كه فراكسيون اميد از كانديداي اصلاحات در انتخابات ۹۶ حمايت خواهد كرد، چندان مطابق بر رفتار سیاسی عارف نيست كه با اجماع بزرگان و به واسطه ايثارش در سال ۹۲ كه از انتخابات رياست‌جمهوري انصراف داد، در صدر ليست اميد قرار گرفت. مشي اصلاحات را محسن رهامي عضو هيات رئيسه شوراي عالي سياست‌گذاري اصلاحات به خوبي بيان كرد كه حسن روحاني را نامزد اصلاح‌طلبان براي رياست‌جمهوري سال ۹۶ معرفي كرد».

در مجموع به نظر می رسد بخشی از جریان اعتدال تلاش دارد که به هر نحوی که شده است روحانی را به عنوان تنها گزینه اصلاحات در انتخابات ۹۶ معرفی نمایند. یک بار با استفاده از« اصل استصحاب» یک بار با توصیه این که کسی برخلاف این تصمیم «سخن نگوید» و این بار نیز با حمله به اعلام موضع عارف به این که از گزینه اصلاحات حمایت خواهد کرد.

برچسب ها : ,

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است