خانه » سیاست داخلی ایران » ورود مردم به عرصه‌ها الگویی برای پیشرفت و توسعه

ورود مردم به عرصه‌ها الگویی برای پیشرفت و توسعه

در کشور ما همواره در موقع انتخابات کاندیداها برنامه‌های انتخاباتی خود را که بیشتر مبتنی بر شعارهای عامه‌پسند و به اصطلاح پوپولیستی است، مطرح می‌سازند و فضای پرالتهاب انتخاباتی و سیاسی، فرصت نقد منصفانه و بررسی علمی و عملی بودن آن برنامه را می‌گیرند، اما پس از پیروزی کاندیداها در انتخابات و گذر زمان مشخص می‌شود که آن برنامه‌ها چقدر به واقعیت نزدیک و چه اندازه از شعار به دور بوده‌اند.

قطعاً تلاش اکثر زمامداران که بر اساس رأی مردم به قدرت رسیده‌اند، نه‌تنها در ایران، بلکه در تمام دنیا، همواره بهبود اوضاع بوده و به دنبال آن هستند که نام نیکی از آنان در تاریخ بماند، لذا ما در این مجال به دنبال برچسب زدن خوب و بد افراد نیستیم، بلکه به دنبال آنیم تا از منظر خود دلیل آنکه پس از گذشت حدود ۴۰ سال از انقلاب شکوهمند اسلامی، وضعیت اقتصاد به شکلی است که رهبر معظم انقلاب همچنان از آن گلایه‌مند هستند و سال‌ها دغدغه خود را در نام‌گذاری سال‌ها اعلام می‌دارند در چند خط که از حوصله خوانندگان خارج نشود، بیان کنیم.

فرهنگ بومی هر کشور برگرفته از مذهب و جغرافیایی است که آن کشور در آن قرارگرفته است، لذا اگر برنامه‌ای در یک کشور اروپایی موفق بوده باشد نمی‌توان گفت الزاماً در یک کشور آفریقایی هم جواب می‌دهد. اما اگر بتوان به مدلی دست‌یافت که در مسائل مختلفی در یک کشور موفق باشذ، می‌توان امید داشت که این مدل در دیگر مسائل نیز شانس بیشتری برای موفقیت داشته باشد.

اولین ورود مردم به عرصه‌های حساس در ایران در پس از انقلاب و دفاع مقدس به وجود آمد. پس از حمله عراق به ایران و پشتیبانی بیش از ۸۰ کشور از حمله عراق به ایران، کافی است مروری کنیم به وضعیت ارتش آن روزگار ما که پس از سقوط نظام شاهنشاهی بسیاری از امرای فاسد آن یا گریخته بودند و یا محاکمه و عزل شده بودند و اوضاع به سامانی نداشتند. اوضاع روی کاغذ تردیدی باقی نمی‌گذاشت که یک کشوری که در آن تازه انقلاب شده و هنوز ساختار قدرت در آن پایه‌ریزی نشده است شانس چندانی در مقابل یک کشور تا دندان مسلح ندارد، اما نکته کلیدی که به درایت رهبری آن روزگار، حضرت امام (ره) به یاری کشور آمد، ورود مردم به عرصه دفاع و فرصت دادن به جوانان برای دفاع از کشور بود.

جوانان آن روزگار به دلیل آنکه فرصت کافی برای آموزش جنگیدن به روش‌های کلاسیک نداشتند، با روش آزمون‌وخطا آن‌قدر فداکاری کردند، تا در مقابل غول هزار دست صدام به پیروزی فائق آمدند. نمی‌توان گفت که در دفاع مقدس اشکالاتی وجود نداشته است اما وضعیت دفاعی-امنیتی فعلی کشور که ایران را تبدیل به جزیره آرامش و ثبات در اقیانوس پرتلاطم منطقه کرده است، موفق بودن این مدل را گواهی می‌دهد.

نمونه بعدی از ورود موفق آمیز مردم به عرصه‌های مهم، راهپیمایی عظیم اربعین است که با کمترین دخالت دولت‌های ایران و عراق انجام می‌شود. این راهپیمایی بی‌نظیر توسط مردم و با تشکیل موکب‌ها انجام می‌شود و خود مردم این مراسم را مدیریت می‌کنند و هر سال، بهتر از سال گذشته با میلیون‌ها زائر برگزار می‌شود.

یک نمونه دیگر از ورود مردم به مسائل حساس و حیاتی را می‌توان ورود مردم برای امر کمک‌رسانی به هم‌وطنانی که دچار قهر طبیعت شده‌اند عنوان داشت. در چنین مواقعی که اخیراً نیز در استان کرمانشاه شاهد آن بوده‌ایم، مردم کشور پس از وقوع چنین حادثه‌ای، همگی برای کمک بسیج شده و به کمک مردم شتافته و بسیاری از نیازهای زلزله‌زدگان پیش از آنکه توسط دولت و با پیمودن پیچ‌وخم‌های اداری و بوروکراسی برنامه‌ریزی گردد، توسط مردم رفع گردید و همچنان ادامه دارد.

اما آیا می‌توان نتیجه گرفت که ورود مردم به اقتصاد نیز می‌تواند موجب بهبود اوضاع اقتصادی و نتیجه مطلوب قرار گیرد؟
یکی از کسانی که در کشور دغدغه ورود مردم به اقتصاد را دارد و سال‌ها در این زمینه سخنرانی کرده و برنامه نوشته است و برنامه‌های خود را منتشر ساخته است، محسن رضایی است، کسی که اتفاقاً در مدل ورود مردم و جوانان به عرصه دفاع مقدس، چهره شاخص اعتماد به جوانان بوده و با سن ۲۷ سال به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رسید.

محسن رضایی معتقد است که عبور از آسیب‌ها و مشکلات اقتصادی تنها با ورود مردم به اقتصاد ممکن است .
وی در همان سال‌های نخستین دفاع مقدس نیز با پیش‌بینی جنگ اقتصادی، به اهمیت ورود مردم به این عرصه اشاره داشت که می‌توان با مراجعه به دست‌نوشته‌های شهید حسن باقری از سخنان فرمانده وقت سپاه، به این نکته پی برد. رضایی پس از جنگ وارد تحصیلات دانشگاهی اقتصاد شد و به دنبال مطالعه در اقتصاد و بررسی مدل ورود مردم به اقتصاد تا مدرک دکتری خود را دریافت کرد.
اگرچه او نتوانست با ارائه برنامه خود در دو انتخابات ریاست جمهوری به موفقیت برسد، اما به تبیین این دیدگاه و نقد منصفانه از برنامه‌های دولت‌ها و مجالس پرداخت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که می‌توان او را پرچم‌دار دیدگاه ورود مردم به عرصه‌ها دانست، یک‌بار دیگر مدل ورود مردم را در عرصه توانمندسازی محرومین و با بسیج خیریه‌های مختلف از سراسر کشور در سال ۹۵ امتحان کرد و پررنگ‌ترین نتیجه آن در حادثه زلزله استان کرمانشاه خودنمایی کرد و بار دیگر ثابت کرد که این مدل یکی از مدل‌های قابل‌اجرا در تمامی عرصه‌های کشورمان است.

روش واردکردن مردم به مسائل کلان و حساس کشور از جمله اقتصاد بر اساس تجربه، می‌تواند یک مدل علمی و عملی برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور باشد، اما باید بررسی کرد که چرا در ادوار مختلف دولت‌ها و مجالس، به این مدل توجهی نکرده و پس از آزمون مدل‌های غربی و شکست آنان در کشور، چرا کماکان به دنبال پیاده کردن مدل‌های غیربومی در کشور هستیم و به مدل‌های بومی کشورمان بی‌توجه هستیم؟

برچسب ها :

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است