خانه » سیاست داخلی ایران » مراسم رونمایی از کتاب یا میتینگ تطهیر چهره محکوم امنیتی/ وقتی مخل امنیت ملی دیپلماتی برخاسته از متن انقلاب خوانده می‌شود! صالحی امیری: سید حسین موسویان مظلوم واقع شده است!

مراسم رونمایی از کتاب یا میتینگ تطهیر چهره محکوم امنیتی/ وقتی مخل امنیت ملی دیپلماتی برخاسته از متن انقلاب خوانده می‌شود! صالحی امیری: سید حسین موسویان مظلوم واقع شده است!

گروه سیاسی-انتخابات: مراسم رونمایی از کتاب  سید حسین موسویان به میتینگی برای تطهیر چهره او تبدیل شد.

 

به گزارش انتخابات عصر دوشنبه نوزدهم بهمن ماه مراسم رونمایی از کتاب «روایت بحران هسته ای ایران؛ ناگفته های یک دیپلمات» به قلم سید حسین موسویان با حضور چهره‌هایی چون سیدمحمود دعایی و صالحی‌امیری برگزار شد. در اطلاعیه برگزاری این مراسم که به همت « اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی» برگزار شده بود نام عراقچی و بعیدی‌نژاد نیز به عنوان سخنران درج شده بود؛ اما عراقچی و بعیدی نژاد در این مراسم حضور پیدا نکردند.

 

 

 

اما نکته جالب توجه این مراسم مدح و ستایش‌ عجیب و غریب سخنرانان مراسم از سید حسین موسویان بود. در همین راستا دعایی مدیر موسسه اطلاعات گفت: « بعد از آنکه موسویان با انتقام گیری های طیفی در کشور مواجه شد که موفقیت های او را برنمی تابیدند ایشان آزرده شد اما در همان دوران آزردگی با برخورد وطنی و دوستانه، پشتوانه ای برای موفقیت هایی بود که می توانست برای ایران کسب شود. »

 

همچنین دعایی در پایان نیز موسویان را دیپلماتی برخاسته از متن انقلاب خواند.

 

در ادامه این برنامه نیز صالحی امیری رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی  در ارتباط با موسویان گفت: «موسویان مظلوم واقع شد و به حق نبود که با او آنگونه برخورد شود و باید از او تظلم خواهی شود.»

همچنین صالحی امیری در ادامه نیز با اشاره به سابقه همکاری هفت ساله اش با سید حسین موسویان، او را در کنار آقایان ظریف و زمانی نیا سه تن از برجستگان دیپلماسی کشور دانست.

 

سید حسین موسویان کیست؟

 

موسویان در دولت هاشمی رفسنجانی سفیر ایران در آلمان و در دولت خاتمی معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی (حسن روحانی) و عضو هیئت مذاکرات هسته‌ای ایران بود و در سال ۱۳۸۶ در حالی‌که معاونت مرکز تحقیقات استراتژیک را به عهده داشته بازداشت شد. او در فروردین ۱۳۸۷ به اتهام «اخلال در امنیت ملی» به دو سال حبس تعلیقی و ۵ سال محرومیت از خدمات دولتی محروم شد.

وزارت اطلاعات در بیانیه ای در این باره اعلام كرد: «با توجه به خبر منتشره در برخي رسانه‌ها و مطبوعات پنج‌شنبه مورخ ‌٢٨/٥/٨٩ به نقل از آقاي علي صالحي رييس سازمان انرژي اتمي كشور مبني بر عدم وجود جاسوس در تيم مذاكره كننده هسته‌يي دولت اصلاحات، وزارت اطلاعات قويا اعلام مي‌دارد با عنايت به راي صادره از سوي شعبه ‌١٥ دادگاه انقلاب اسلامي تهران كه قطعي گرديده است، به استناد ماده ‌٥٠٥ قانون مجازات اسلامي، آقاي حسين موسويان به جرم «جمع‌آوري اطلاعات طبقه‌بندي شده با پوشش مسوولين نظام و مامورين دولت و در اختيار قرار دادن اطلاعات مزبور به ديگران (افراد فاقد صلاحيت و بيگانگان)» به دو سال حبس تعزيري و پنج سال محروميت از مشاغل ديپلماتيك در وزارت امور خارجه و اشتغال در امور بين‌الملل ساير نهادها و ارگان‌هاي كشور محكوم گرديده است. لذا اقدام نامبرده مصداق روشن و كامل جاسوسي مي‌باشد.» موسویان پس از اعلام حکم دادگاه از کشور خارج شد و به آمریکا رفت و چندی بعد به عنوان پژوهشگر در دانشگاه پرینستون آمریکا مشغول به کار شد. وی پس از حضور در آمریکا در گفتگو با رسانه های غربی مسائل مربوط به موضوع هسته ای کشور را بیان می کرد.

 

موسویان حتی در گفتگو با «برنامه افق صدای آمریکا» که وابسته به دولت آمریکا است، با اشاره به برنامه هسته ای ایران گفت: «به عقیدۀ من، آنچه که ایران می تواند ارائه کند، بالاترین سطح شفافیت است که در سطح بین الملل وجود دارد. ایران می تواند به بالاترین درجه از شفافیت و همکاری با آژانس پایبند باشد و کلیۀ ابهامات باقیمانده را برطرف کند. این در وهلۀ اول.در وهلۀ دوم ایران می تواند حسن نیت بیشتری از خودش نشان دهد، چرا که شفافیت به تنهایی، حلال همۀ مسائل نیست. بیائید رک و واقع گرا باشیم. ایرانی ها نیاز دارند که بر سر یک سطح و یک ظرفیتی از غنی سازی، به مصالحه ای برسند. آن سطح از غنی سازی که ایران نهایتأ می پذیرد، زیر ۵ درصد است. این چیزی بیش از شفافیت بخرج دادن است. منظور اقدام یا مجموعه ای از اقدامات است که در کنار شفافیت است که من گفتم ایران می تواند به آژانس ارائه کند تا آنکه با شفافیت کار را به انتها برسانیم.» 

 

با این وجود مشخص نیست که چگونه صالحی امیری و دعایی، فردی را که به علت اخلال در امنیت ملی به دوسال حبس محکوم شده است و وزارت اطلاعات نیز به این مسئله اذعان دارد  را دیپلماتی برخاسته از متن انقلاب و مظلوم تلقی می‌کنند. البته در این روزها که حسن روحانی از صالحی و ظریف که در راکتور اراک بتن ریخته‌اند تقدیر می‌کند بیان از این دست مطالب هم در ارتباط با موسویان چندان جای تعجب ندارد!

 

برچسب ها : ,

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است