خانه » سیاست داخلی ایران » سرانجام انفعال در برابر تهدیدات کدخدا / دست کشیدن از غنی سازی ۲۰ درصد، انبارکردن دو سوم سانترفیوژها، از کار انداختن راکتور اراک تنها بخشی از هزینه‌های سنگین برجام

سرانجام انفعال در برابر تهدیدات کدخدا / دست کشیدن از غنی سازی ۲۰ درصد، انبارکردن دو سوم سانترفیوژها، از کار انداختن راکتور اراک تنها بخشی از هزینه‌های سنگین برجام

محمد خلج امیرحسینی-انتخابات: بالاخره توافق برجام به فرجام خود رسید و انتهای آن نمایان شد. عده‌ای با اهدافی همچون بزک نمودن چهره کریه آمریکا، چنان در مورد بعضی دستاوردهای این توافق سخن گفته و می‌گویند که گویا آمریکا اینها را به ملت ایران هبه کرده است، غافل از آنکه به تعبیر بجا و نجیبانه رهبر معظم انقلاب هزینه‌های سنگینی پرداخت شده است و توافق حاصله می‌توانست بهتر از این باشد.

 

به گزارش انتخابات در این نوشتار کوتاه بطور بسیار مختصر به بعضی از این هزینه‌های سنگین و علل پرداخت آنها اشاره می‌شود.

 

بعضی از هزینه‌های سنگین و البته آشکار عبارتند از:

 

۱- دست کشیدن از غنی‌سازی بیست درصد که دستاوردی بسیار ارزشمند و اقتدارآور و حاصل تلاش خالصانه دانشمندان هسته‌ای کشورمان بویژه شهدای هسته‌ای بود.

۲- از چرخش انداختن و انبار کردن دو سوم سانتریفیوژهای موجود و پذیرش عدم افزایش آنها تا سالیان متمادی.

۳- از دست دادن نود و هشت درصد اورانیوم غنی شده کشور و پذیرش محدودیت حجم غنی‌سازی تا سالیان متمادی.

۴- از کار انداختن راکتور هسته‌ای اراک به امید راه‌اندازی مجدد آن پس از سالیان طولانی و صرف بودجه‌ای کلان.

۵- کنار گذاشتن تعداد زیادی از دانشمندان هسته‌ای کشورمان از صنعت هسته‌ای و اشتغال آنها در مشاغل معمول غیر هسته‌ای.

۶- پذیرش بازرسی‌های گسترده و پر طمطراق سازمان انرژی هسته‌ای از تمامی مراکز مرتبط به هسته‌ای.

۷- تجربه توهین‌ها و تهدیدات بسیاری که مقامات آمریکایی و حتی تیم مذاکره‌کننده آنها به ملت بزرگ ایران نمودند. “دروغ در دی‌ان‌ای ایرانی‌ها است”، “با پول ما به فقرا کالا دادند”، “گزینه نظامی همچنان روی میز است”، “معطل گذاشتن تیم مذاکره کننده در جلسات و رفتن به بازار”، “ما رفتار ایران را کنترل کردیم و آنها الان در حال تخریب ساختارهای هسته‌ای خود هستند”، تنها چند نمونه هستند.

۸- تفسیر به رای و دست‌اندازی به اصول اعتقادی بسیار مهمی همچون “فلسفه قیام امام حسین (ع)”، “فلسفه صلح امام حسن (ع)” و “اصول و آرمان‌های مسلم امام خمینی (ره) از قبیل مبارزه با آمریکا بعنوان شیطان بزرگ و کمک به ملت‌های مظلوم و مبارز”.

۹- تجربه‌های تلخ و غیر قابل ذکری که یادآور وقایع ناگوار قبل از صلح امام حسن (ع) بود.

۱۰- کاهش سهمگین و عمدی قیمت نفت توسط آمریکا و عربستان جهت خنثی نمودن اندک گشایشی که بخاطر اجرای برجام برای کشورمان ممکن است حاصل ‌شود.

 

اما چرا چنین هزینه‌های سنگینی پرداخت شد؟ شاید بعضی علل پرداخت این هزینه‌ها برای آنکه به هر صورت ممکن توافقی حاصل شود، موارد زیر باشند:

 

۱- غفلت از امدادهای الهی، رعب از مقاومت در برابر دشمن و به رسمیت شناختن دشمن بالذات و دیرینه نظام اسلامی یعنی آمریکا بعنوان “کدخدا”. بیان سخنان و انجام حرکات ناپخته‌ای همچون “باید برای رفع مشکلات با کدخدا ببندیم”، “اگر آمریکا یک بمب بیندازد کار کشور تمام است”، “خزانه کشور خالی است”، “قهقهه و قدم زدن دوستانه با دشمن”، “صحبت‌های مکرر و حتی غیر رسمی و بدون حضور شخص ثالث با دشمن” و “برقراری خط ثابت تلفنی با دشمن به مناسبت‌های مختلف” در همین راستا قابل تفسیر هستند.

 

۲- گره زدن حل تمام مشکلات اقتصادی کشور حتی آلودگی هوا و کم‌آبی به توافق و چشم دوختن به عنایات مقامات آمریکایی در سایه توافق با آنها به هر نحو ممکن.

 

۳- تجربه‌های تلخی همانند وقایع ناگوار قبل از صلح امام حسن (ع). در مواردی همچون “رد بازدید از مراکز نظامی و بازجویی از دانشمندان هسته‌ای” که هشدارها و نصایح مقام معظم رهبری تا حدی جدی گرفته شدند، خوشبختانه هزینه‌ها کاهش جدی یافتند.

 

۴- عدم توجه به تذکرات و نقد منتقدان و دلسوزان و حتی تمسخر و توهین و ایراد تهمت به آنها. کم‌سواد، افراطی، بی‌شناسنامه، بزدل، متوهم، بیکار، کاسبان تحریم، همردیف اسرائیل، بروید به جهنم از آن جمله‌اند.

 

۵- انفعال در برابر بسیاری از توهین‌ها و تهدیدات مقامات آمریکایی و تنها اکتفا نمودن به این جمله تکراری که “اینها صرفا مصرف داخلی دارد”.

 

۶- انفعال در برابر بسیاری از تحریم‌های جدید دشمن و تنها اکتفا نمودن به این جمله تکراری که “این تحریم‌ها با روح توافقات سازگار نیستند”.

 

۷- انفعال در برابر بسیاری اقدامات ضد قانونی آمریکا از قبیل “عدم اجازه وارد شدن به نماینده معرفی شده دولت در سازمان ملل”، “غصب اموال بنیاد علوی”، “غصب دارایی‌های بلوکه شده کشور” و “تغییر مسیر کشتی کمک به مردم یمن”.

 

حال که هزینه‌های سنگینی از جیب ملت و انقلاب اسلامی پرداخت شده است، باید همه مواظب باشیم تا هزینه‌های بسیار سنگین‌تری در مرحله پس از توافق به کشور و انقلاب اسلامی تحمیل نشود. محتمل‌ترین هزینه‌های جدید که ظرفیت آنها در این توافق وجود دارند عبارتند از: “ضربه به تولیدکنندگان داخلی”، “دوری از اقتصاد مقاومتی” و از همه مهمتر “نفوذهای سیاسی، فرهنگی، اعتقادی و اقتصادی دشمن” که به دنبال خود وابستگی چندجانبه به غرب و استحاله نظام اسلامی را در پی خواهند داشت. البته با عنایت الهی و به برکت خون شهدا و هوشیاری مردم ولایتمدار کشورمان انشاءا… چنین نخواهد شد.

 

برچسب ها : ,

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است