خانه » سیاست داخلی ایران » یک بام و دو هوای اصلاح‌طلبان در دور زدن تحریم‌ها/ عباس عبدی: تحریم‌ها قبلا مشروع بود، الان نامشروع است و می‌توان آن را دور زد!

یک بام و دو هوای اصلاح‌طلبان در دور زدن تحریم‌ها/ عباس عبدی: تحریم‌ها قبلا مشروع بود، الان نامشروع است و می‌توان آن را دور زد!

گروه سیاسی-انتخابات: هرچه از شکست ایده برجام و به دربسته خوردن خوش‌بینی افراطی به قوانین بین المللی می‌گذرد، بیشتر شاهد بیان سخنان عجیب و غریب از طرف غربگرایان در داخل هستیم. در این میان یکی از شخصیت‌های سیاسی اصلاح‌طلب حامی دولت در گفتگویی مدعی شده تحریم‌ها پیش از ریاست جمهوری روحانی مشروع بوده‌اند و تنها امروز می‌توان تحریم‌ها را نامشروع خواند.

 

به گزارش انتخابات «عباس عبدی» 22 آبان 1397 در مصاحبه‌ای که با روزنامه بهار انجام داده سخنان حیرت انگیزی را به زبان می‌آورد. او در پاسخ به این سؤال که «آقای روحانی گفته است ما این بار با افتخار این تحریم‌ها را دور می‌زنیم. آیا این جمله تلویحاً به این معنا نیست که قبلاً حق نداشتیم تحریم‌ها را دور بزنیم؟ به نظرتان بیان چنین جمله‌ای از سوی رببس جمهور ایران سنجیده بود؟» گفته بود:

«من فکر نمی‌کنم این جمله ایراد داشته باشد. چون تحریم‌های قبلی حداقل به لحاظ عرف بین المللی از نوعی مشروعیت برخوردار بود…وقتی شما امری را که حداقل از نظر بین المللی مشروع است، دور می‌زنید، این کار را با افتخار اعلام نخواهید کرد. ممکن است یواشکی و دزدکی این کار را انجام بدهید. ولی تحریم‌های کنونی مطلقاً مشروع نیست. کسی در آمریکا به قدرت رسیده که تقریباً همه کشورهای دنیا با او مسأله دارند…بنابراین دورزدن این تحریم‌ها می‌تواند افتخارآمیز و مایه سربلندی باشد. به نظرم به آن جمله آقای روحانی ایرادی نمی‌توان گرفت»

 

عباس عبدی با معیار قرار دادن قوانین بین المللی تحریم‌های ظالمانه آمریکا و اروپا برای از پا در آوردن ایران را مشروع می‌خواند. او در ادامه تنها تحریم‌های دوران روحانی را نامشروع می‌داند، تحریم‌هایی که اکثرا از دوران قبل از ریاست جمهوری روحانی اعمال شده‌اند و روحانی نیز بر خلاف شعارهای انتخاباتی‌اش هرگز نتوانست سایه آن تحریم‌ها را از سر کشور بردارد.

 

این قبیله گرایی و سیاسی‌کاری اصلاح‌طلبان در صورتی است که با مرور مواضع حسن روحانی درسال 92 می‌توان به تناقض‌گویی امروز اصلاح‌طلبان و روحانی پی برد. روحانی پنجشنبه 8 اسفند 92 در دیدار منتخبان استان هرمزگان در سخنانی گفته بود: 

«اگر علم‌آموزی در دانشگاهها با اخلاق همراه نباشد٬ فسادهای بزرگی خواهد آفرید چنانکه می‌بينيم عده‌ای به بهانه دور زدن تحریم‌ها چطور منافع ملی را دور زدند و پول ملت را به تاراج بردند و خدا کند همه کمک کنند تا این پول به بيت‌المال بازگردد. متأسفانه بدون آن‌که رعایت ملاحظات در واگذاری مرحله به مرحله فروش نفت صورت بگيرد به بهانه دور زدن تحریم‌ها محموله‌های متعدد نفت به برخی افراد سپرده شد تا به فروش برسانند و البته همه پولی که در این ميان به بيت‌المال بازنگشته پول نفت نيست و بخشی از آن پول‌هایی است که به اینها داده شده تا مثلا بدهی‌های کشور را در جاهای مختلف پرداخت کنند.»

 

حسن روحانی ۲۶ اسفند ۹۲ نیز در دیدار مجمع نمایندگان استان یزد در سخنانی گفته بود: 

«عده‌ای مدعی بودند که می‌توانند تحریم‌ها را دور زده و آثار تحریم را از بين ببرند اما آن‌ها در عمل ملت و منافع ملی را دور زدند به طوری که امروز پس گرفتن حقوق مردم از این افراد به یک معضل تبدیل شده است.»

 

بنابراین سال ۹۲ دور زدن تحریم برای روحانی حکم دور زدن منافع ملی را داشت؛ اما امروز او با افتخار اعلام می‌کند که به دنبال دور زدن تحریم‌هاست و در همین راستا اصلاح‌طلبانی چون عبدی نیز به ماله کشی و تئوریزه کردن دور زدن تحریم‌ها مشغول می‌شوند. آن‌ها برای هموار کردن راه روحانی و ماله‌کشی از سخنان متناقض او حتی تحریم‌های ظالمانه جامعه بین المللی علیه ایران را مشروع می‌خوانند. تحریم‌هایی که به قول معاون اول رییس جمهور، اسحاق جهانگیری دست دولت را برای وارد شدن داروی مورد نیاز کودکان بسته بود.

 

با همه‌ی این اوصاف جملات عباس عبدی درباره مشروع بودن تحریم‌های سال‌های گذشته، فارغ از ماله‌کشی بر مواضع متناقض حسن روحانی می‌تواند دلیل خوبی برای اثبات این ادعا باشد که اصلاح‌طلبان و غرب‌گرایان بیش از این‌که طرفدار ملت خود باشند، حامی غربی‌ها و پشتوانه محکمی برای قوانین بین‌المللی‌اند. حتی اگر همان قوانین به قول خودشان استخوان مردمشان را له کرده باشد.

 

برچسب ها : ,

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است