خانه » سیاست داخلی ایران » سفر پرخرج نمایندگان به روسیه هیچ توجیه کاری ندارد و قطعا حرام است/سفر با هزینه شخصی هم عذربدتر از گناه است چون در اولویت کاری نمایندگان نیست

سفر پرخرج نمایندگان به روسیه هیچ توجیه کاری ندارد و قطعا حرام است/سفر با هزینه شخصی هم عذربدتر از گناه است چون در اولویت کاری نمایندگان نیست

 در شرایطی که عموم مردم با شرایط بد اقتصادی و معیشتی دست و پنجه نرم می کنند و بیکاری و رکود سنگین بر فضای کشور سایه انداخته است، خبر اعزام چند تن از نمایندگان مجلس به روسیه و تماشای بازی های جام جهانی فوتبال انتقادات گسترده ای را به دنبال داشته است.

 

به گزارش انتخابات، ۷ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار بود به دعوت وزارت ورزش و جوانان برای تماشای جام جهانی فوتبال عازم روسیه شوند. ۴ عضو کمیسیون فرهنگی و ۳ عضو فراکسیون ورزش مجلس اسامی‌شان در لیست مسافران پارلمان به روسیه وجود داشت.

 

این اقدام نمایندگان مجلس در استفاده از بیت المال برای سفر پرخرج و البته بی اهمیت شان به روسیه از همان ابتدا با مخالفت های شدید افکار عمومی مواجه شد   به گونه ای که برخی از این نمایندگان در نهایت اعلام کردند که قید سفر به روسیه را زده و به تماشای بازی های جام جهانی نخواهند رفت. محمداسماعیل سعیدی، رحیم زارع و غلامرضا کاتب همگی از فراکسیون نمایندگان ولایی از این جمله اند.

 

از سوی دیگر اما برخی نمایندگان نظیر پروانه سلحشوری، عضو فراکسیون امید برای توجیه سفر خود دلیل آورنده اند که با بودجه شخصی به روسیه خواهند رفت و نه با بیت المال. به نظر می رسد این موضوع نیز عذر بدتر از گناه بوده و صرفا پاک کردن صورت مسئله است. چرا که با همین منطق یک نماینده می تواند سالانه به ده ها سفر خارجی غیراولویت دار و حتی تفریحی رفته و در عین حال مدعی شود که این سفرها با بودجه شخصی بوده نه بیت المال!

 

علی مطهری نیز روز گذشته در مقام توجیه سفر این نمایندگان به روسیه برآمد و از موضع نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: اگر یکی دو نفر از نمایندگان برای نظارت بر عملکرد اردوی تیم ملی ایران در جام جهانی به روسیه و ارائه گزارشی به مجلس سفر کنند اشکالی ندارد.

 

این استدلال نائب رئیس مجلس در حالی است که موضوع ارائه گزارش از اردوی تیم ملی را کمیسیون مربوطه می تواند با دعوت از مسئولان فدراسیون و یا وزارت ورزش انجام دهد و قطعا تحقق این مهم صرفا در سفر خود نمایندگان به روسیه محدود نخواهد بود. ضمن اینکه این سوال نیز مطرح خواهد شد که نمایندگان برای همراهی و نظارت بر اردوی خارجی تیم های کدام رشته ورزشی دیگر تا این حد پیگیر بوده اند؟

 

این سطح از دغدغه ها و اولویت های کاری تعدادی از نمایندگان، گذشته از آنکه حیرت انگیز است، با وظایف و شان نمایندگان نیز همخوانی ندارد. چرا که این انتظار از نمایندگان هست که به جای وقت گذاشتن برای کارهای بی اهمیت، حداقل به تجمعات اعتراضی متعددی که از سوی بازنشستگان، معلمان و یا سایر اقشار در مقابل ساختمان مجلس و یا دیگر شهرها صورت می گیرد مراجعه نموده و اینگونه مطالبات را پیگیری نمایند.

 

با همه اینها و صرف نظر از عدم توجه برخی نمایندگان به اهمیت توجه به بیت المال و یا رعایت اولویت های کاری، چیزی که موجب می شود تا اینگونه رفتارهای مسئولین به یک دغدغه و  علامت سوال در میان مردم تبدیل شود، اصل بی توجهی برخی مسئولین به اوضاع نامناسب معیشتی مردم است که در اینگونه بزنگاه ها خود را نشان می دهد. گویا برخی نمایندگان اساسا در این جامعه زندگی نمی کنند و خبری از اوضاع اقتصادی و معشیتی سخت مردم ندارند.

 

برچسب ها : ,

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است