خانه » سیاست داخلی ایران » آقای صانعی! دروغ نگویید تا کم حافظه نشوید و خودتان خودتان را تکذیب نکنید!

آقای صانعی! دروغ نگویید تا کم حافظه نشوید و خودتان خودتان را تکذیب نکنید!

گروه سیاسی – انتخابات: «منطق در گفتار» و «ثبات در اصول» از شاخصه هایی است که در دراز مدت انسان های حکیم را از اغیار جدا می سازد و بر این اساس می توان عیار وجودی افراد را سنجید، چه آنکه بزرگان تاریخ همواره مواضع معقول، منطقی و مبتنی بر اصول مشخصی داشته اند و در مقابل افرادی هم بوده اند که با بیان سخنان غیر منطقی، متناقض و احساسی  عیار وجودی خود را در معرض قضاوت تاریخ و نسل های آینده سپرده اند.

 

به گزارش انتخابات، شیخ یوسف صانعی دقیقا یکی از همین افرادی است که رفتارهای دوگانه و کلام متناقض او در قیاس با سالهای پس از انقلاب مشهود و مشخص بوده است. 

 

در همین راستا، وی چند روز قبل در مصاحبه با ایلنا با بیان اینکه برای جلوگیری از دین گریزی بیشتر مردم جامعه و جوانان، باید عملکرد مجریان و مسئولان خوب باشد، گفته بود: «یک وقتی آقای موسوی در رأس امور است؛ آقای موسوی اردبیلی(ره) دادستان کل است؛ آقای بهشتی(ره) رئیس دیوان عالی کشور است؛ خب شما می‌بینید در دوران امام خمینی(ره) یک ریال اختلاس در این مملکت نبوده است. این یعنی عملکرد مسئولان هم باید خوب باشد.»

 

این در حالی است که همین شخص، چند روز گذشته و در آستانه بیست و نهمین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(ره) در دیدار با  اعضای نمایندگی قم مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) به بیان خاطره ای درباره وجود یک اختلاس در آن زمان پرداخته و گفته بود: «یک وقتی احمد آقا به من گفتند در رابطه با فلان پرونده فردا بیایید امام با شما کار دارد که گفتم فرد دیگری هم در این کار دخیل است و احمد آقا گفت به او هم می گویم. فردا صبح اول وقت خدمت امام رسیدیم امام به احمد آقا گفتند که از اتاق خارج شود و در موردی که مد نظرشان بود فرمودند من می خواهم آقای صانعی این پرونده را بردارد و مطالعه کند و به یک روحانی برای رسیدگی تحویل دهد. این مطلب دو سه بار بین امام و آن شخص رد و بدل شد و آن شخص می گفت متصدی این پرونده هم امین است و هم درست رسیدگی می کند و پرونده سرّی است. امام دست روی زانو گذاشتند و فرمودند: چگونه سرّی است که من دیشب از رادیو اسرائیل شنیدم که از بستگان فلانی هم اختلاس کردند!»

 

اما جدای از این مورد،  بازخوانی مواضع و اظهارات آقای صانعی در سه دهه گذشته نشان می دهد، «فقدان منطق» و «تناقضات پی در پی» از وجوه اشتراک مواضع ایشان است و تنها در یک موضع متناقض فوق خلاصه نمی شود. به عنوان مثال وی در سالهای ابتدایی انقلاب و در دیدار با اعضای گشت ثارالله می گوید: «ضدانقلاب باید آن قدر از شما بترسد که عکس شما را ببیند فرار کند و اگر این جور شد، مسلمان صد درصد هستید!» (روزنامه جمهورى اسلامى 11 اسفند 1361)

 

اما به فاصله چند سال بعد وی از افرادی بود که بعد از دوم خرداد ۷۶ بارها و بارها از اسلام رحمانی و دوری از خشونت و افراط گری سخن گفت!

 

همچنین آقای صانعی در یکی از صحبت های خود در سال ۷۲ نیز با حمله به رادیو بی بی سی می گوید: «ما نیازی نداریم که بی.بی.سی برایمان مراجع پیدا کند. ما مرجعی می خواهیم مثل حضرت امام(ره) که با یک فتوا استکبار را بیچاره کرد. باید مراقب مرجع تراشی بیگانگان و ایادی استکبار بود. کسانی که تا دیروز با امام دشمنی می کردند فکر کرده اند می توانند بیایند در این حوزه و قدرتی پیدا کنند و قداست ها و ارزش های امام را از بین ببرند. کور خوانده اند. مگر از روی جنازه نسل جوان حوزه بگذرند. مگر بنده و امثال بنده در این حوزه بمیریم. هر کسی هم که به آنها کمک کند بد کرده است. » (روزنامه جمهوری اسلامی 30 آذر 1372)

 

اما به فاصله چند سال بعد از دوم خرداد، وی یکی از افرادی بود که نه تنها مواضع وی با استقبال گسترده و پوشش فوق العاده شبکه های رسانه ای بیگانه از جمله بی بی سی مواجه می شد، بلکه  اصرار این شبکه ها بر «مرجع تقلید» بودن آقای صانعی یکی از نکات قابل توجهی بود که در نوع خود جالب توجه می نمود.

 

 

روند اظهارات و مواضع شاذ آقای صنعی تاجایی پیش رفت که نهایتا جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در سال ۸۸ و در پاسخ به سوالات جمعی فضلا و اساتید، اعلام کرد: «با توجه به پرسش‌های مکرّر مؤمنان، جامعه مدرسین حوزه‌ی علمیه قم براساس تحقیقات به عمل آمده در یک سال گذشته و پس از جلسات متعدد به این نتیجه رسیده است که ایشان فاقد ملاکهای لازم برای تصدّی مرجعیت می‌باشد.»

 

در پایان انتخابات به ایشان پیشنهاد می کند با توجه به آیات و روایات متعدد مبنی بر پرهیز از دروغ گفتن، ایشان نیز از این دستور الهی تمکین کرده تا بیش از این دچار آفات و عوارض دروغگویی مانند «فراموشی» و بیان تناقض در سخنان خود نشوند.

برچسب ها : ,

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است