خانه » سیاست داخلی ایران » شباهت سازی تاریخی همراه با ذوق زدگی سایت هاشمی؛ جالب است که تاریخ توافق هسته ای مانند پذیرش جام زهر به «تیر ماه» موکول شده است!

شباهت سازی تاریخی همراه با ذوق زدگی سایت هاشمی؛ جالب است که تاریخ توافق هسته ای مانند پذیرش جام زهر به «تیر ماه» موکول شده است!

گروه سیاسی- انتخابات: شاید آن روزی که بسیاری از منتقدان توافق ژنو از تلاش های پشت پرده طیفی خاص برای نوشاندن جام زهر به رهبر انقلاب سخن گفتند و همزمان بسیاری دیگر این نوع تحلیل ها و تعابیر را «تندروی» تلقی می کردند، کمتر کسی تصور می کرد قبل از انجام توافق نهایی هسته ای، سایت هاشمی رفسنجانی با انتشار گزارشی رسما اعلام کند: 

 

«آقای هاشمی در ادامه سخنانش از حساسیت دو سه ماه آینده می گوید. تا رسیدن به توافق نهایی. جالب است که تاریخ توافق احتمالی هم به تیرماه افتاده. درست مثل پذیرش قطعنامه 598. همان پذیرشی که امام فرمودند جام زهر است و بعداً فرمودند شیرین شده. تقارن های تاریخی عجیبی است.»

 

به گزارش انتخابات، این جملات معنادار را سایت رسمی هاشمی رفسنجانی در پوشش گزارشی با موضوع حواشی دیدار وی با تعدادی از دانشجویان حامی دولت نوشته است و نکته جالب توجه اینجاست که بعد از آنکه علی رغم دستور صریح رهبر انقلاب به وزیر خارجه مبنی بر انتشار فکت شیت ایرانی، همچنان دولت از این دستور صریح سرپیچی کرده است، سایت هاشمی رفسنجانی توافق احتمالی هسته ای در تیرماه را همانند پذیرفتن جام زهر توسط امام در تیر ماه سال ۶۷، یک تقارن تاریخی جالب نامیده است!

 

این اتفاق در حالی بوقوع می پیوندد که با توجه به مسیر طی شده توسط دولت یازدهم در عرصه مذاکرات هسته ای، در صورت توافق نهایی در تیرماه نیز ساختار تحریم های اصلی علیه ایران باقی خواهد ماند و تنها حاصل ده ها دور مذاکرات ظریف- کری را باید تضعیف توان استراتژیک کشور در عرصه هسته ای و  عقب نشینی در برابر زورگویی های آمریکا دانست.

 

همچنین باید توجه داشت که تا کنون بر اساس مذاکرات ژنو و لوزان، هیچ یک از خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات رعایت نشده است. (بیشتر بخوانید)

 

به نظر می رسد انتشار این متن گستاخانه توسط سایت رسمی هاشمی رفسنجانی در شرایط فعلی بیشتر برای آزمایش افکار عمومی صورت گرفته است در غیر این صورت بدون تردید اگر قرار باشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در توافق نهایی نیز از  خطوط قرمز نظام عبور کند و با یک توافق بد، کشور را درگیر آسیب های احتمالی دیگر در عرصه های مختلف کند، هیچ گاه چنین توافقی از سوی آحاد مردم و نخبگان مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت ودر آن صورت رییس جمهور و وزیر خارجه باید پاسخ روشنی به خاطر عملکرد خود در یک سال و نیم گذشته به افکار عمومی ارائه کنند.

 

برچسب ها : ,

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است