خانه » سیاست داخلی ایران » آقای ظریف! کمی از عادت زشت دروغ گفتن فاصله بگیرید/ واقعا هنوز بیانیه تحقیر آمیز ۳ کشور اروپایی علیه ایران را نخوانده اید؟

آقای ظریف! کمی از عادت زشت دروغ گفتن فاصله بگیرید/ واقعا هنوز بیانیه تحقیر آمیز ۳ کشور اروپایی علیه ایران را نخوانده اید؟

گروه سیاسی-انتخابات: محمدجواد ظریف در صحبتی عجیب، لگد زدن اروپایی ها به برجام  و همراهی اروپا با آمریکا را انکار و در برابر نمایندگان مجلس مدعی شد که اروپایی ها در حرف و کلام در مقابل آمریکا ایستادگی کردند!

 

به گزارش انتخابات؛ صبح امروز جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در جمع نمایندگان فراکسیون امید حاضر شد و در خصوص آخرین تحولات بعد از شکست برجام صحبت کرد.

 

سیدحسین نقوی‌حسینی سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی در خصوص این جلسه گفت: جلسه امروز فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای‌اسلامی با حضور محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه تشکیل شد.هدف از این جلسه بررسی آخرین وضعیت برجام و حوزه دیپلماسی بود.

 

نقوی حسینی می گوید در این جلسه ظریف مدعی شده که اروپایی ها در ماجرای برجام مقابل آمریکا ایستاده اند! او می گوید: « محمدجواد ظریف گفت قبلا وقتی آمریکایی‌ها تحریمی را علیه ایران اعمال می‌کردند، اروپایی‌ها بلافاصله همان تحریم را دنبال کرده و دقیقاً بین آمریکا و اروپا در حوزه‌های مختلفی مانند تحریم نفتی، بانکی، مالی، پولی و غیره وحدت نظر کاملی بود ولی اکنون اروپایی‌ها حداقل در حرف و کلام در مقابل آمریکا ایستاده‌اند.»

 

درحالی ظریف این ادعای مضحک را مطرح کرده است که سه کشور اروپایی روز بعد از خارج شدن آمریکا از برجام برای ایران خط و نشان کشیدند و هیچ موضعی در مقابل آمریکا نگرفتند! و جالب تر اینکه این ادعای توخالی و غیرمستند ظریف واکنش نمایندگان مجلس را در پی نداشته است.

 

(میان تیتر)واقعیت کدام است؟/ واکنش اروپا به خارج شدن آمریکا از برجام: متاسفیم که آمریکا از برجام خارج شد اما ایران «باید» محدودیت‌های بیشتر هسته ای در کنار برجام منطقه‌ای و موشکی را بپذیرد تا نگرانی های آمریکا و اسرائیل برطرف شود.

 

درحالی ظریف مدعی عدم همراهی اروپا با آمریکا است که انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه ای که ۱۹اردیبهشت ماه(یک روز بعد از خارج شدن آمریکا از برجام) صادر کردند به ابراز تاسف از خارج شدن آمریکا بسنده کرده و بلافاصله علیه ایران شمشیر کشیدند و مسئولیت پذیر بودن ایران را خواستار شدند!

 

در بخشی از این بیانیه اروپایی ها خوستار پذیرش محدودیت های بیشتر و بازرسی های بی قاعده با واژه الزامی «باید» شده اند: «ایران باید به الزامات خود ذیل برجام پایبند باشد و سازمان بین‎المللی انرژی اتمی نیز باید در درازمدات از توانایی راستی‌آزمایی‏ و رصد برنامه هسته‎ای ایران بی‎هیچ محدودیتی برخوردار باشد.»

 

Iran must continue to meet its own obligations under the deal, cooperating fully and in a timely manner with IAEA inspection requirements. The IAEA must be able to continue to carry out its long-term verification and monitoring programme without restriction or hindrance. In turn, Iran should continue to receive the sanctions relief it is entitled to whilst it remains in compliance with the terms of the deal

 

در ادامه نیز اروپا همصدا با آمریکا از بازتعریف توافق هسته و گنجاندن مسائل منطقه ای، موشکی و گسترش برجام به حوزه هایی که امنیت ملی ایران را نشانه رفته است حمایت کرد. این بیانیه عملا می گوید ما خواستار باقی ماندن برجام هستیم اما باید دغذدغه های آمریکا و صهیونیست ها لحاظ شود و گفت و گو برای برجام های بعدی ادامه داشته باشد تا محدودیت ها بعد از سال ۲۰۲۵ هم از بین نرود.

There must be no doubt: Iran’s nuclear program must always remain peaceful and civilian. While taking the JCPOA as a base, we also agree that other major issues of concern need to be addressed. A long-term framework for Iran’s nuclear programme after some of the provisions of the JCPOA expire, after 2025, will have to be defined. Because our commitment to the security of our allies and partners in the region is unwavering

 

شواهد نشان می دهد موضع رسمی اروپا در قبال آمریکا کاملا انفعالی است و تاکنون اروپا نه تنها قطعنامه ای علیه خارج شدن آمریکا از برجامی که مصوب شورای امنیت سازمان ملل بوده صادر نکرده که هیچ تضمینی در خصوص فروش نفت ایران و بی اثر تحریم های آتی به کشورمان نداده است. 

 

قبلا انتخابات لیست شرکت های اروپایی که اعلام کردند با خارج شدن آمریکا از برجام نمی توانند با ایران همکاری کنند را منتشر کرده است. جالب اینکه اروپایی ها هیچ اقدام مثبتی برای جلوگیری از فشارهای آمریکا به شرکت های بزرگ اروپایی انجام نداده است. حال با این کارنامه، چگونه ظریف از ایستادگی اروپا در برابر آمریکا صحبت می کند و بدتر و نگران کننده تر از این موضوع اینکه چگونه نمایندگان مجلس به این ادعاهای خیالی و بزک کننده اروپا واکنش نشان نداده اند؟

برچسب ها : ,

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است