خانه » سیاست داخلی ایران » تمسخر شفافیت توسط شهرداری تهران/ حق خبرنگاران زیر پای رفاقت‌های قبیله‌ای اصلاح‌طلبان+اسامی افراد و آقازاده‌هایی که طرح ترافیک خبرنگاری گرفته‌اند

تمسخر شفافیت توسط شهرداری تهران/ حق خبرنگاران زیر پای رفاقت‌های قبیله‌ای اصلاح‌طلبان+اسامی افراد و آقازاده‌هایی که طرح ترافیک خبرنگاری گرفته‌اند

گروه سیاسی-انتخابات؛ «اتاق شیشه ای»، «شفافیت»، «مردم نامحرم نیستند». این جملاتی است که در سال های اخیر بیشتر شنیده می شود. کلیدواژه هایی که مطالبه شفافیت برای عدالت است تا جلوی رانت های اقتصادی و سیاسی را بگیرد. به بیان دیگر اگر ارگان یا نهادی با ارائه شفافیت فعالیت های خود را در معرض دید همگان قرار دهد یعنی آنقدر به دست پاکی و انصاف خود ایمان دارد و آن را بدون نقص می داند که حاضر است آحاد ملت به نظاره آن بنشینند. اما ماجرای شفافیت در لیست خبرنگارانی که سهمیه طرح ترافیک گرفته اند این گزاره منطقی را نقض کرد تا نشان دهد اصلاح طلبان و کارگزاران از رانت دادن به هم قبیله ای های خود هراسی ندارند حتی به قیمت مطلع شدن مردم!!

 

به گزارش انتخابات: ۲۱فروردین ۹۷ شهرداری تهران در اقدامی قابل تقدیر دست به ایجاد سامانه شفافیت زد تا قراردادهای کلان شهرداری بدون سانسور در اختیار همه قرار بگیرد. گذشته از اینکه قراردادهای زیر یک میلیاردتومان در این سامانه قرار نمی‌گیرد به تازگی بحث ها بر سر چگونگی توزیع سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران بحث برانگیز شد. 

 

شهرداری تهران بعد از نزدیک به دوماه اقدام به انتشار اسامی افرادی کرد که این سهمیه را دریافت کرده اند. در این لیست که خود نماد تمسخر شفافیت است اسامی افرادی که این سهمیه را دریافت کرده اند منتشر شد اما بدون اینکه مشخص شود این افراد متعلق به چه رسانه هایی هستند.

 

فارغ از این موضوع اسامی چهره های سیاسی اصلاح طلب و کارگزاران و آقازاده‌های آنها هم در این لیست خودنمایی می کند. درحالی که بسیاری از خبرنگاران و فعالین در رسانه‌های مستقل در تهران از این سهمیه بیرون هستند چهره هایی که هیچ سابقه ای در حوزه خبر ندارند با رانت سیاسی شهرداری و شورای شهر در این لیست قرار گرفتند. از جاسبی و خانواده تا فرزندان حضرتی، دعایی و وکیلی!

 

قبلا خوانساری، مسئول بررسی مدارک و اسناد متقاضیان استفاده از سهمیه ویژه خبرنگاران شرایط افراد متقاضی را داشتن بیمه خبرنگاری یا ۱۰ اثر منتشر شده در ۶ ماه گذشته عنوان کرده بود. با این وجود سوالی که مطرح می شود این است که آیا جاسبی که سی سال بر صندلی ریاست دانشگاه آزاد تکیه زده بود بیمه خبرنگاری دارد یا ده گزارش خبری تحلیلی منتشر شده در شش ماه گذشته؟ فرزندان او و فرزندان وکیل الدوله های حامی دولت هم از این سوال استثنا نیستند. 

 

خداکرمی، عضو شورای شهر تهران در واکنش به وجود نام افراد‌ غیرخبرنگار در فهرست اخیر گفت: برخی عادت کرده‌اند از هر امتیازی که استحقاقش را ندارند؛ به هر نحو استفاده کنند. و برخی حاضر نیستند از یک امتیاز کوچک که می‌تواند به فرد دیگری تعلق بگیرد که استحقاق و نیازش را دارد، بگذرند. آنها همه چیز را برای خود می‌خواهند.

 

وی البته راهکار خاصی از نظر شورای شهر ارائه نکرد و ابراز امیدواری کرد که این افراد از گرفتن سهمیه خود انصراف دهند. وی گفت: «امیدوارم کسانی که خبرنگار نیستند یا می‌توانند از نظر مالی هزینه وارد شدن به طرح را شخصا مثل بقیه شهروندان، پرداخت کنند انصراف داده و اجازه دهند خبرنگاران زحمتکشی که واقعا به طرح نیاز دارند اما سهمیه به آن‌ها نرسیده است، از آن استفاده کنند.»

 

در ذیل نام برخی از این افراد آورده شده است:

 

سیدجعفر، سید مجتبی و سیده زینب دعایی فرزندان سیدمحمود دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات

 

 سیدسبحان بطحایی فرزند وزیر آموزش و پرورش

 

الهام، عباس، محسن و عبدالله جاسبی رئیس اسبق دانشگاه آزاد اسلامی

 

 علی و نرگس حضرتی فرزندان الیاس حضرتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و مدیرمسئول روزنامه اعتماد

 

راضیه و مهدی وکیلی فرزندان محمدعلی وکیلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و مدیر مسئول روزنامه ابتکار

 

اسامی فوق نشان می دهد در کنار خبرنگاران، اشخاصی از این سهمیه استفاده کرده اند که هیچ سابقه ای در حوزه رسانه ندارند. فرزندان وزیر و نماینده مجلس که صرفا به دلیل هم پیاله بودن با اصلاح طلبان از این رانت استفاده کرده اند و مانع از استفاده خبرنگارانی شده اند که توانایی پرداخت هزینه های سرسام آور طرح ترافیک را ندارند.

 

برچسب ها : ,

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است