خانه » سیاست داخلی ایران » ماجرای عجیب اخراج دو دیپلمات ایران از هلند؛ وقتی وزارت خارجه‌ی ظریف از دستگاه امنیتی آمستردام حرف‌شنوی دارد!

ماجرای عجیب اخراج دو دیپلمات ایران از هلند؛ وقتی وزارت خارجه‌ی ظریف از دستگاه امنیتی آمستردام حرف‌شنوی دارد!

به گزارش انتخابات به نقل از کیهان؛ «۲ نفر از وابستگان سفارت ایران در تاریخ ۷ ژوئن (۱۷ خرداد) از هلند اخراج شده‌اند. و متاسفانه اطلاعات بیشتری در این زمینه نمی‌توانیم ارائه دهیم.»این جمله‌ای است که هولبرت بِریده‌مَیِر، سخنگوی «سرویس اطلاعات و امنیت» هلند روز جمعه 15 تیرماه گذشته بیان کرد و موضوع اخراج دو دیپلمات کشورمان از خاک این کشور را وارد فاز تازه‌ای کرده است. 

 

موضوع زمانی قابل تامل می‌شود که با گذشت بیش از یک ماه از این واقعه، خبر اخراج دیپلمات‌های کشورمان از خاک هلند نه توسط وزارت امور خارجه کشورمان که از سوی سرویس اطلاعات و امنیت هلند منتشر و مسئولان وزارت امورخارجه طی یکماه گذشته در رفتاری عجیب وکاملا انفعالی هیچ‌گونه واکنشی نسبت به این رفتار خلاف عرف و آداب دیپلماتیک از خود نشان ندادند و از درز هرگونه خبری در این زمینه جلوگیری کردند. 

 

تاسف‌آورتر اینکه پس از اعلام خبر اخراج دیپلمات‌های کشورمان از سوی مقامات هلندی و رسانه‌ای شدن آن، مسئولان وزارت امورخارجه در اقدامی متهورانه! سفیر این کشور را احضار کردند تا به زعم خود مراتب اعتراض ایران نسبت به اقدام غیر قانونی یک ماه پیش هلند را به سفیر این کشور منتقل کنند. موضوعی که پیش‌تر با موضع‌گیری عجیب و معلق‌گونه بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه نه تایید شده بود نه تکذیب! 

 

عدم اعلام دلیل اخراج این دو دیپلمات ایرانی، عدم هرگونه واکنش مسئولانه وزارت امورخارجه پس از گذشت یک ماه از این واقعه، عدم درج یک توضیح ولو چند سطری طی ۳۰ روز گذشته از سوی دستگاه دیپلماسی در رابطه با چنین موضوع با اهمیتی که ارتباط مستقیم با عزت و اقتدار کشورمان دارد، از جمله ابهامات و پرسش متعدد و البته بی‌پاسخی بود پیرامون این مسئله که سبب شد کیهان موضوع را دنبال کرده و به اطلاعات دست اول و جالبی نیز در این خصوص دست یابد که طی روزهای آینده به اطلاع عموم خواهد رسید.

 

بر اساس بررسی‌های کیهان موضوع به جلسه دادگاه بررسی پرونده قتل محمدرضا کلاهی عامل انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی و شهادت آیت‌الله بهشتی و قریب به ۸۰ نفر از مسئولان نظام در دهه 60 با نام مستعار علی معتمد مربوط می‌شود که افشای هویت اصلی و واقعی این جنایتکار در این دادگاه دولت هلند را برای اعطای پناهندگی 30 ساله به یک تروریست سابقه‌دار و تحت پیگرد با چالش جدی مواجه می‌کند و تعدادی از نمایندگان پارلمانی این کشور طی سؤالهایی جداگانه خواستار توضیح وزارت دادگستری و سازمان اطلاعات و امنیت عمومی AIVD این کشور شدند. 

 

به همین جهت دولت هلند نیز در اقدامی فرار به جلو از اعطای پناهندگی به یک تروریست جانی، توسط سازمان اطلاعات و امنیت عمومی این کشور سفیر کشورمان در هلند را به محل این سازمان احضار و ضمن نسبت دادن اتهام قتل این تروریست جانی و یک تروریست تجزیه‌طلب دیگر به جمهوری اسلامی ایران  خواستار اخراج دو تن از دیپلمات‌های کشورمان از خاک این کشور می‌شود. 

 

سازمان اطلاعات و امنیت عمومی هلند همچنین علاوه بر انتساب اتهامات متعدد به کشورمان به سفیر ایران تاکید می‌کند که سفارت و وزارت امور خارجه حق رسانه‌ای شدن این موضوع را ندارند و متاسفانه دستگاه دیپلماسی کشورمان در موضعی حقارت‌بار و منفعلانه کاملا طبق دستور‌العمل سازمان اطلاعاتی هلند عمل کرده و ضمن اخراج این دو دیپلمات از رسانه‌ای شدن آن هم جلوگیری کرده است. 

 

انفعال و وادادگی وزارت امورخارجه کشورمان همچنین سبب شده است که دولت هلند از موضع طلبکار این مسئله را دنبال و وقیحانه به گونه‌ای نسبت به انتشار خبر اقدام کرد که گویی دو دیپلمات یاد شده کشورمان از مصونیت و مزایای دیپلماتیک برخوردار نبوده و عناصری از وزارت اطلاعات ایران می‌باشند. 

 

با این حال تا‌کنون وزارت خارجه و سفارت جمهوری اسلامی ایران در لاهه نسبت به این موضوع هیچ‌گونه عکس‌العمل قاطعی نشان ندادند در حالیکه اخراج فوری دو دیپلمات این کشور به عنوان عمل متقابل بدهی‌ترین واکنش عرفی و رسمی به اینگونه موارد است. 

 

گفتنی است اگر وزارت خارجه در واکنش به اخراج این دو دیپلمات از هلند مانند تمام کشورهای دنیا پاسخی دیپلماتیک، سریع و قاطع داده بود امروز یکی دیگر از دیپلمات‌های ایرانی علی رغم داشتن مصونیت در آلمان در بازداشت به سر نمی‌برد. 

 

گزارش تفصیلی و خواندنی کیهان از ابعاد این ماجرا، وضعیت سفارت ایران در هلند و خصومتهای این کشور کوچک علیه جمهوری اسلامی ایران طی روزهای آینده منتشر خواهد شد.

 

وزارت خارجه عجله نکند!

گفتنی است حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان با توجه به اقدامات اخیر دولت هلند علیه کشورمان دریادداشتی با عنوان “وزارت خارجه عجله نکند” اینگونه نوشت:     

 

می‌گویند در آن زمان‌های قدیم و ندیم، شخصی نزد نجاری رفت و برای کودکش که تازه به دنیا آمده بود سفارش ساخت یک گهواره داد. نجار اما در ساخت گهواره امروز و فردا می‌کرد و هر روز و هفته قول روز و هفته دیگر را می‌داد!

 

تأخیر نجار آنقدر به درازا کشید که کودک بزرگ شد و ازدواج کرد و صاحب فرزند شد. کودکِ آن‌روزها نزد نجار رفت و با یاد‌آوری سفارش پدرش از نجار خواست که حالا دیگر گهواره را برای فرزند او بسازد! و نجار با شرمندگی تیشه را برداشت که برای ساخت گهواره بر تکه چوبی فرود آورد ولی تیشه به پای خودش اصابت کرد و خون جاری شد و با عصبانیت گفت؛ پدران ما یک چیزی می‌دانستند که می‌گفتند؛ بر کار عجله لعنت!

 

دیروز آقای قاسمی سخنگوی محترم وزارت امور خارجه اعلام کرد؛ «اخراج 2 دیپلمات کشورمان از هلند، غیر‌سازنده و غیر‌دوستانه است و حق عمل متقابل برای ما محفوظ است»!

 

آقای قاسمی در ادامه گفت؛ «دستیار وزیر امور خارجه کشورمان بلا‌فاصله با احضار سفیر هلند در تهران، مراتب اعتراض رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران را نسبت به این عمل غیر‌دوستانه ابلاغ کرد»!

 

وزارت امور خارجه در حالی ادعا می‌کند که «بلا‌فاصله بعد از اخراج 2 دیپلمات کشورمان سفیر هلند در تهران را احضار کرده و مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران را به وی ابلاغ کرده است» که 2 دیپلمات کشورمان یکماه و چند روز قبل از هلند اخراج شده و به ایران بازگشته‌اند -‌بخوانید دیپورت شده‌اند- و معلوم نیست که خبر این اقدام خصمانه و اهانت‌آمیز هلند را با چه توضیح و توجیهی پنهان کرده بودند؟! و چرا بعد از یکماه و چند روز سکوت درباره اخراج این 2 دیپلمات، ادعا می‌کنند که  بلا‌فاصله سفیر هلند در تهران را احضار کرده و…! 

 

وادادگی و مماشات وزارت امور خارجه در مقابل کشور کوچک و کم‌ اهمیتی مانند هلند که اگر دو عدد پونز روی نقشه آن بزنید از نقشه محو می‌شود! در حالی است که دولت هلند طی چند سال گذشته کارنامه سیاه و آلوده به دهها جنایت علیه کشورمان دارد که ایجاد بنیاد «هیفوس» برای سازماندهی تروریست‌ها و ضدانقلابیون فراری، تاسیس دفتری با مدیریت الیزابت چنی، دختر دیک چنی، معاون جرج بوش برای آموزش روزنامه‌نگاران در جریان فتنه آمریکایی اسرائیلی 88 و… فقط ‌اندکی از آن بسیارهاست و اما جنایت‌بار‌ترین نمونه آن که اخیرا فاش شد، اینکه دولت هلند به محمد‌رضا کلاهی عامل انفجارحزب جمهوری اسلامی پناهندگی سیاسی داده بود و برای پیشگیری از شناخته شدن او، نام مستعار «علی معتمدی» را بر وی نهاده و با همین نام مستعار برای این تروریست وحشی اسناد اقامتی صادر کرده بود.

 

انتخاب نام مستعار برای کلاهی و صدور اسناد اقامتی با همین نام برای او به وضوح حاکی از آن است که دولت هلند از هویت واقعی این جنایتکار با خبر بوده است و دقیقا به همین علت است که امروزه -‌بعد از هلاکت کلاهی و افشای هویت واقعی او- برخی از احزاب سیاسی هلند، دولت این کشور را به اتهام حمایت از تروریست‌ها زیر سؤال برده و در این خصوص توضیح می‌خواهند.

 

دولت هلند باید به جرم حمایت از تروریست‌هایی که دستشان به خون 17 هزار ایرانی آغشته است در جایگاه متهم قرار گرفته و در مقابل مطالبات ایران اسلامی پاسخگو باشد، نه آنکه در جایگاه طلبکار بنشیند و 2 دیپلمات کشورمان را اخراج کند و در همان حال وزارت خارجه کشورمان به جای برخورد مقتدرانه و حفظ عزت مردم این مرز و بوم، با این دولت جنایتکار مماشات که هیچ! بلکه به نوعی اظهار ضعف و خودباختگی کند! و در مقابل اقدام خصمانه دولت هلند در اخراج دیپلمات‌های کشورمان، یکماه و چند روز سکوت کند و بعد هم به خلاف‌گویی روی آورده و ادعا کند بلافاصله سفیر هلند را احضار کرده است! و درباره این اقدام غیر‌دوستانه! -‌به جای جنایتکارانه- توضیح خواسته است!

 

وزارت خارجه باید درباره این اقدام پلشت خود که نادیده گرفتن عزت نظام و حرمت مردم ایران است در پیشگاه ملت پاسخگو باشد، اگر چه دستگاههای نظارتی نیز در این خصوص وظیفه خاص خود را دارند و نبایستی و نمی‌توانند از کنار آن بی‌تفاوت عبور کنند.

 

 

برچسب ها : ,

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است